IFK träningsspelar mot Sävehof

Efter en dryg veckans matchuppehåll beger sig IFK Skövde på torsdag till Partille för möte med ligakollegan IK Sävehof.

-Vi har tränat på bra efter matcherna mot HK Malmö och Eskilstuna Guif, säger IFK-tränaren Henrik Signell och fortsätter:

-Nu möter vi ytterligare ett förmodat topplag där största fokus ligger på prestationsstadiet. Jag skulle ändå ljuga om jag sa´ att det inte skulle kännas bra att vinna även mot Sävehof. Det ska definitivt bli spännande att mäta krafterna.

Matchen startar kl 17.30 och spelas givetvis inför tomma läktare, men kan ses via Solidsport.

Två matcher nästa vecka

I nästa vecka fortsätter IFK uppladdningen inför Handbollsligan med att hemma i Arena C möta Hallby på tisdag och Kungälv på torsdag. Sista matchen före ligapremiären är sedan mot Redbergslid måndagen den 7 september i Göteborg.

Text: Bengt Andersson  Foto: Viktor Ljungström

 

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com