Det blev SKA Minsk från Belarus som blir IFK Skövde HK:s nästa motståndare i European Cup. Det stod klart när åttondelsfinalerna lottades på tisdagsförmiddagen.
-En rolig och intressant lottning. Vi ser verkligen fram mot att ta oss an den här uppgiften, säger IFK-tränaren Henrik ”Sigge” Signell direkt efter lottningen.
Henrik understryker hur häftigt och lärorikt det är att få möta lag från andra nationer.
-Jag har varit i de flesta europeiska länder, men Belarus – eller Vitryssland som vi sa´ förr – blir en ny upplevelse. Att få vara med i sådana här sammanhang stärker och utvecklar oss som grupp. Även om handbollsreglerna förstås är de samma är det så mycket både på och utanför handbollsplanen som är annorlunda.
IFK-tränaren har just nu inte så mycket information om de blivande motståndarna.
-Belarus är en stark handbollsnation som bidragit med många bra spelare i de olika europeiska ligorna. Vi har nu gott om tid att lära oss mer om våra kommande motståndare.
SKA Minsk hade sin storhetstid under 1980-talet i både dåvarande Sovjetunionen och i världen.
SKA Minsk blev inhemska mästare sex gånger i Sovjetunionen under 1980-talet och i Belarus 1993 och 2002.
Inhemskt cupmästerskap tog föreningen tre gånger på 1980-talet och i Belarus 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2006, 2012 och 2019.
Hemma först
IFK kommer att få hemmaplan i första omgången som ska spelas 12-13 februari. Returen går helgen efter, 19-20 februari.
Alingsås är också kvar i denna cup och får möta Potaissa Turda från Rumänien.
Övriga åttondelsfinaler
Drammen (Norge)-Krasnodar (Ryssland
Naerbö (Norge)-Fossani 2007 (Rumänien)
Saratovv (Ryssland)- HC Victor (Ryssland)
HCB Karvina (Tjeckien)-Suhr Aaru (Schweiz)
Esch (Luxenburg)-Plzenskoho Kraje (Tjeckien)
Minaur Baia Mare (Rumänien)-PAOK (Grekland)
Text: Bengt Andersson Foto: Viktor Ljungström