På fredag kväll är det dags för IFK Skövdes tredje match inom loppet av sex dagar. Det är topplaget HK Malmö som kommer på besök och IFK-tränaren Henrik ”Sigge” Signell kommer förstås inte ha några problem med att ladda sina spelare för en toppinsats.
– Det har blivit två oavgjorda matcher (20-20 mot Önnered och 32-32 mot Helsingborg). Hur summerar du insatserna så här med lite distans?
– Det har varit två jämna matcher som kunde gått åt båda hållen i slutet där vi varit bra försvarsmässigt i matchen mot Önnered och anfallsmässigt nu senast mot Helsingborg. Vi hoppas få till helheten till matchen mot Malmö för det kommer behövas om vi ska vinna.
– Eftersom ni mött lag på den nedre halvan har ni haft ett visst favoritskap. Det lär ni slippa när Malmö står för motståndet. Betyder det något i uppladdningen?
– Nej, egentligen inte men det kan vara skönt för spelarna att nån annan får bära på de största förväntningarna den här gången.
– Det blev seger på bortaplan senast och IFK har gjort många bra insatser mot Malmö. Finns det någon bra förklaring till det?
– Svårt att säga, men vi hade i alla fall skaplig koll på dom senast. Malmö kommer med tunga attacker som jag tycker vi är bra på att stå emot.
– Malmö har ju ändå lite av favoritskap när det gäller att gå riktigt långt i kommande slutspel. Vad är det som gör laget så bra?
– Först och främst att dom har flera väldigt skickliga spelare. Dom har också en tydlig spelidé där spelarna vet sin uppgift.
– Bra försvarsspel mot Önnered, givande anfallsspel mot Helsingborg. Vad behövs för att det ska bli bra åt båda håll nu?
– Att vi förbereder oss optimalt och hjälper varandra på planen så att vi lyckas med vår matchplan.
– Tätt matchande och vissa spelare får matcha extra hårt. Hur är läget inför fredagen? Fabian Norsten fick skott i ansiktet senast – hur ser det ut för honom och kan vi åter räkna med spel från Fredrik Mossestad?.
– Fabian är det inga problem med och vi räknar också med att Mossestad är med på fredag så det ser hoppfullt ut. Vi går för seger som alltid!
Frågeställare: Bengt Andersson
Foto/Bild: Viktor Ljungström/Marcus Dahl