Vi väljer nu att stoppa försäljningen av lösa biljetter inför matchen på annandag jul, IFK Skövde HK – HK Aranäs.
För att säkerställa att de nya restriktionerna följs på ett korrekt sätt finns tyvärr inget annat alternativ.
Ni som har säsongskort eller redan har köpt lösa biljetter är givetvis välkomna.
Viktigt att ni tar del av nedan Information,
Tisdag 21/12 meddelande Regeringen och Folkhälsomyndigheten på en presskonferens att nya/uppdaterade restriktioner införs från och med 23/12.
- Fortsatt kontroll av vaccinpass och giltig legitimation för alla 18 år och äldre
- Avstånd mellan sällskapen om 1 m, högst 8 personer/sällskap, gäller även på läktaren
- Ingen stående publik tillåts
- Övriga covidanpassningar enligt tidigare rutiner: avstånd till andra sällskap ska hållas i alla utrymmen, handsprit ska användas, köbildningar undvikas, stanna hemma vid minsta symtom på sjukdom m.m.
Du som har säsongskort eller har köpt lösa biljetter till matchen på annandagen hänvisas till den läktarsektion som du har din sittplats på. Dock garantera vi ej att du får sitta på din ordinarie/tänkta plats. Distansering till andra sällskap ska upprättas, vilket medför att du/ni kan komma att få flytta något.
Läktarvärdar kommer att hjälpa till och styra er besökare och speakern kommer löpande informera om vad som gäller.
Viktigt att vi alla hjälps åt och tar hänsyn till varandra.
Varmt välkomna!